Konsultacja psychologiczna
Konsultacja psychologiczna jest bardzo dobrym początkiem. Pozwala rozeznać się, w jakim momencie jesteś, czego potrzebujesz i zaplanować, co dalej. Konsultacja nie jest procesem tak głębokim i długotrwałym jak psychoterapia. Czasami wystarczy kilka spotkań, a czasami decydujemy się na dłuższą terapię – wówczas spotykamy się co tydzień, o tej samej porze.
Na pierwszej konsultacji staram się Cię poznać i zrozumieć z czym przychodzisz, byśmy mogli wspólnie określić cel naszych spotkań. Czego dotyczy problem? Co miałoby się zmienić?
„(…) psycholog a priori nie wie co jest dobre, a co złe dla jego pacjenta. (…) poznaje system wartości pacjenta i jego sytuację życiową, ocenia jego możliwości. Zamiast udzielać jednoznacznej porady, pomaga pacjentowi w lepszym zrozumieniu własnych dążeń i trafniejszej ocenie możliwości, tak by on sam mógł podjąć decyzję, jakie cele są dla niego ważne i możliwe do urzeczywistnienia.” (Heszen-Niejodek i Winnicka, 1994, str. 125)
Formę wsparcia dostosowujemy do Twoich potrzeb: czasami skupiamy się na bieżącej sytuacji i szukamy narzędzi, które pomogą tu i teraz, innym razem konieczne jest sięgnięcie do przeszłych doświadczeń, by zrozumieć to, co dzieje się obecnie.
W nurcie psychodynamicznym zakładamy, że nie wszystkie procesy psychiczne są świadome, a te nieświadome są równie ważne. W procesie terapii staramy się odkryć to, czego z jakichś powodów nie dopuszczaliśmy do świadomości, by móc zrozumieć, jak wpływa to na nasze funkcjonowanie. W trakcie psychoterapii nabywamy lepszego kontaktu ze sobą, ze swoimi emocjami, przeżyciami. Nie zawsze są one łatwe do przyjęcia, ale dopuszczenie ich do głosu jest konieczne, aby mogła nastąpić w nas zmiana i byśmy mogli poczuć się lepiej.
Warto zgłosić się na konsultację psychologiczną, jeśli:
- doświadczasz obniżonego nastroju, lęku lub innych trudnych emocji (np. przygnębienia, bezradności, poczucia wewnętrznej pustki, braku sensu), które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie;
- doświadczasz kryzysu w związku ze zmianami życiowymi (np. utrata pracy, narodziny dziecka, rozstanie, przeprowadzka, śmierć bliskiej osoby);
- chcesz budować bardziej satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi;
- doświadczasz nadmiernego poziomu stresu i napięcia;
- chcesz zrozumieć trudne doświadczenia, które się spotkały i lepiej poznać samą/samego siebie;
- jeśli coś Cię niepokoi i chcesz skonsultować swoje obawy.
Co zyskasz dzięki konsultacji?
- Przestrzeń, by zostać wysłuchaną/wysłuchanym bez oceny.
- Bezpieczne warunki, w których możesz opowiedzieć o swoich przeżyciach i trudnościach.
- Pewność, że Twoje emocje nie zostaną unieważnione i że możesz je wyrazić.
- Możliwość skonfrontowania swoich obaw ze specjalistą i zaplanowania dalszych kroków.
- Narzędzia i metody, które pozwolą Ci przejść przez trudności i kryzysy, których doświadczasz i pomogą poczuć się lepiej.
Skąd mam wiedzieć, kogo pomocy potrzebuję: psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry?
Psycholog jest w stanie ocenić, czy problem wymaga konsultacji psychiatrycznej lub psychoterapii. Jeśli masz takie wątpliwości, konsultacja z psychologiem będzie dobrym rozwiązaniem na początek.
Czy psycholog może wypisać zwolnienie lub przepisać leki?
Nie. Przepisywać leki może tylko lekarz psychiatra.
Skąd mam pewność, że to mi pomoże?
Nawet jeśli nie uda nam się rozwiązać problemu, będziemy mogli pokierować Cię dalej i wskazać inne możliwe rozwiązania. Natomiast bardzo dużo zależy od Twojej motywacji i otwartości na zmianę. Jeśli ją masz, to już jesteśmy na dobrej drodze.
Kilka słów o terapii w okresie okołoporodowym
Oczekiwanie na dziecko, poród i początek macierzyństwa są szczególnym czasem w życiu każdej kobiety. Jeszcze przed zajściem w ciążę pojawiają się w nas różne emocje związane z byciem mamą. Mogą być one bardzo pozytywne: pełne miłości oczekiwanie na upragnione dwie kreski na ciążowym teście, ale też mogą pojawić się obawy, niepewność i dużo pytań: jak to będzie? Jaką będę mamą? Czy sobie poradzę? Jak zmieni się moje życie? Z czego będę musiała zrezygnować? Możesz czuć z jednej strony radość i ekscytację, a z drugiej strony przerażenie i bezradność.
Mówi się, że ciąża to czas zwiększonej przejrzystości psychicznej. Oznacza to, że może budzić w nas dawne emocje i lęki. Kobieta w ciąży może mieć większy dostęp do tych przeżyć czy emocji, które wcześniej zostały wyparte do nieświadomości. Często sięga pamięcią do własnego dzieciństwa, do relacji z własną matką, czasami przypomina sobie coś, o czym zapomniała, wracają do niej przeróżne wspomnienia.
Kiedy rodzi się dziecko, rodzi się również kobieta jako matka. Nowych przeżyć i emocji jest tak dużo, że czasem nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić sami. Możemy je wypierać, ignorować, możemy szukać wsparcia u bliskich nam osób, ale nie zawsze je tam znajdujemy.
Czasami jest nam trudno wejść w macierzyństwo, bo doświadczyłyśmy bardzo trudnego porodu. Nieprzepracowana trauma porodowa może to skutkować labilnością emocjonalną, drażliwością, płaczliwością, flashbackami, problemami ze snem, unikaniem wszystkiego, co przypomina nam o porodzie. Trudna historia porodowa może również utrudniać budowanie więzi z dzieckiem. Dlatego tak ważne jest, by skorzystać z terapii, jeśli doświadczamy któregoś z tych objawów.
Warto zgłosić się na konsultację, jeśli:
- doświadczasz silnego lęku w ciąży lub przed porodem;
- miałaś trudny poród, a wracające wspomnienia z tego wydarzenia utrudniają Ci funkcjonowanie i budowanie więzi z dzieckiem;
- doświadczyłaś straty okołoporodowej, np. poronienia;
- trudno Ci odnaleźć się w rodzicielstwie;
- doświadczasz trudności w relacji z dzieckiem lub nie czerpiesz radości z kontaktu z nim;
- trudności z zajściem w ciążę wpływają negatywnie na Twój nastrój i funkcjonowanie;
- nie masz wsparcia otoczenia i czujesz się samotna.
Okres ciąży i wczesnego macierzyństwa niesie ogromny potencjał rozwojowy i może być dla kobiety okazją do lepszego poznania samej siebie – pod warunkiem, że pozwoli sobie ona wsłuchać się w głos wewnętrzny, we własne pragnienia, obawy i lęki.
Jeśli czujesz, że ciąża lub zostanie mamą otworzyło w Tobie coś, co jest dla Ciebie zbyt trudne, pamiętaj, że nie musisz konfrontować się z tym sama. Wsparcie psychologa w okresie okołoporodowym daje przestrzeń na doświadczanie w bezpiecznych warunkach bogactwa przeżyć i przemian jakie niesie za sobą początek macierzyństwa.