Neurodiagnostyka i kinezjologia

Największym wyzwaniem w fizjoterapii jest odnajdywanie pierwotnej przyczyny bądź priorytetowego miejsca do pracy na dany moment terapii. Znalezienie najważniejszych obszarów, które znacząco wpływają na bieżące dolegliwości często okazuje się nie lada wyzwaniem.

Pomocnym narzędziem w takiej pracy może okazać się neurodiagnostyka i kinezjologia.

Mózg pacjenta wie co się dzieje, która struktura jest uszkodzona oraz co powinno być zrobione, aby to naprawić. Jednak nawet najwybitniejsi terapeuci nie potrafią czytać z mózgu pacjenta 😊 Dlatego poprzez testowanie mięśni jesteśmy w stanie dowiedzieć się co mózg chce nam powiedzieć.  Stąd główną formą diagnostyki kinezjologicznej jest test mięśniowy, oceniający układ nerwowy pod kątem jego zdolności do prawidłowej aktywacji konkretnych struktur w ciele. Dzięki temu terapeuta ma możliwość precyzyjnej oceny nie tylko układu ruchu, ale także funkcjonalności narządów wewnętrznych oraz sfery psychoenergetycznej pacjenta.

Neurodiagnostyka dzięki testom nerwowo-mięśniowym znajduje zaburzone miejsca w ciele (tak zwane miejsca objęte stresem). Terapeuta czyta z ciała w jakich miejscach skumulowały się emocje i urazy z całego życia. Zaskakujące jest jak duży wpływ na nasz obecny stan mogą mieć stare kontuzje lub blizny. Dlatego tak bardzo ważny jest wnikliwy wywiad.

Pracując neurodiagnostycznie pracujemy z tkankami ciała oraz emocjami w łatwy sposób nakierowując jedne i drugie na zdrowy styl życia. Dlatego po tej terapii pacjent czuje, że nie tylko odpuścił główny problem z którym przyszedł, ale też inne bóle.

Kinezjologia jest nauką o ruchu: kinezio – ruch, logos – nauka. Ma to odniesienie do najbardziej oczywistego ruchu – pracy naszych mięśni, ale także dotyczy ruchu treści pokarmowej, powietrza w naszych płucach, cyrkulacji limfy, krwi w żyłach, a nawet przepływu myśli i emocji oraz naszej energii w meridianach. Zatrzymanie ruchu na którymkolwiek z tych poziomów powoduje zastój, czyli choroba.

Kinezjologia opiera się na tzw. triadzie zdrowia. Można ją zobrazować jako trójkąt równoboczny. Ramiona owego trójkąta opisują kolejno sferę fizyczną (naszą anatomię), sferę chemiczną (metabolizm) oraz mentalną (myśli i emocje). Prawidłowo działający organizm to zachowana równowaga między wszystkimi wierzchołkami trójkąta, a co za tym idzie również większe możliwości regeneracyjne całego ustroju.

Konsultacja:

  • Badanie postawy ciała
  • Przeprowadzenie testów funkcjonalnych określajacych problem
  • Badanie sygnału nerwowo-mieśniowego
  • Ocena aktywności mięśni zaangażowanych w problem pacjenta
  • Testowanie mięśnia wskaźnikowego w celu określenia stresu w ciele
  • Postawienie diagnozy
  • Praca terapeutyczna